
Groszkowe risotto z chrupiącą kruszonką z chilli i miętą
Autor: thiessa @ 3:22pm, Piątek 13 Styczeń 2017.
Nie wiem, czy zwróciliście uwagę, ale w większości programów kulinarnych, będących niejako konkursami i pokazami umiejętności uczestników prędzej czy później pojawia się risotto w jakiejś formie. Najczęściej, jako dodatek do dania głównego, rzadziej jako danie samo w sobie. Uczestnicy są chwaleni przez jurorów za perfekcyjne wykonanie, idealną konsystencję i prawidłowe ugotowanie ryżu. Tak na prawdę przyrządzenie risotta nie jest takie trudne, wystarczy przestrzegać paru zasad a jeśli chodzi odpowiedni stopień ugotowania ryżu, bardzo łatwo się zorientować, kiedy jest ten właściwy moment, że należy pod patelnią wyłączyć gaz. Jak zatem zrobić dobre risotto? Po pierwsze należy kupić odpowiedni ryż. Ze zwykłego białego, długoziarnistego, czy jaśminowego nie zrobimy risotta. Po drugie należy przygotować dobry bulion. Musi być mocny i esencjonalny. Taki bulion stale trzymamy na gazie i utrzymujemy jego temperaturę. Dodanie zimnego bulionu do ryżu zatrzyma proces jego gotowania. Po trzecie należy przyrządzić aromatyczną bazę. Najczęściej podsmaża się cebulę lub szalotkę, dodaje czosnek. Można dodać np. seler naciowy. Po czwarte można w tym momencie dodać wytrawnego, białego wina, które zbierze wszystkie smaki z patelni i po odparowaniu zostawi ciekawy aromat. Ten krok nie jest konieczny i w poniższym przepisie został pominięty, ale jeśli się na niego zdecydujecie użyjcie wina dobrej jakości a resztę podajcie do posiłku. Po piąte bulion do ryżu dolewany stopniowo. Następną porcję wlewamy wtedy, kiedy poprzednia się wchłonie. Tylko wtedy uzyskamy właściwą, kremową konsystencje risotta. Zawartość patelni mieszamy od czasu do czasu, ale nie stale. Po około 20 minutach risotto powinno być gotowe. Pod koniec gotowania należy sprawdzać stopień ugotowania ryżu. Teraz pora na wykończenie. Można nie dodawać niczego, jeśli risotto ma być dodatkiem do innego dania, albo wykorzystać zasoby swoich szafek i lodówki. Idealne będą różnego rodzaju warzywa, grzyby, wędliny, czy resztki mięs. Można dodać świeże zioła, które podkreślą smak warzyw i mięs. Na końcu dodajemy masło i starty ser. Niekoniecznie musi to być parmezan, można użyć jakiegoś polskiego twardego sera. Ja często dodaję nasz krajowy bursztyn.
W ten sam sposób można przyrządzić pęczak oraz kaszę jaglaną. Przygotujecie w ten sposób modne ostatnio pęczotto lub jaglotto.
Poniżej przepis trochę nietypowy z fajnym dodatkiem w postaci kruszonki. Na tę kruszonkę trzeba uważać i mieć baczenie, żeby pozostała chrupka, dlatego też najlepiej mieć już zawczasu przygotowaną zieleninę. Musi, być po wypłukaniu całkowicie wysuszona, żeby po wymieszaniu jej z okruchami nie zrobiły się od niej wilgotne.
Groszkowe risotto z chrupiącą kruszonką z chilli i miętą
Źródło: "Apetit" wydanie czeskie 1/2015
3 łyżki oleju,
1 mała cebula, drobno posiekana,
3 zÄ…bki czosnku, drobno posiekane,
200g okrągłoziarnistego ryżu na risotto (arborio, carnaroli),
1 l mocnego wywaru warzywnego (można użyć rosołu z kury),
300g mrożonego groszku,
25g parmezanu, pecorino, bursztynu lub wegetariańskiego odpowiednika startego na drobnej tarce,
1 łyżka masła,
1 cytryna, skórka strata i wyciśnięte 2-3 łyżeczki soku,
sól morska i świeżo zmielony pieprz,
2 kromki 1-2 dniowego białego chleba albo kawałek bagietki lub bułki,
1 czerwona papryczka chilli, drobno posiekana (można użyć również suszonej papryczki),
garść mięty lub natki pietruszki, posiekane (u mnie mieszanka obu ziół).
Groszek wyłożyć na sito i polać gorącą wodą, żeby się rozmroził. Pozwolić mu odcieknąć a następnie przełożyć do miski i przy pomocy tłuczka do ziemniaków lekko rozdrobnić.
Na głębokiej patelni rozgrzać 2 łyżki oleju i smażyć na nim cebule aż się zeszkli i zacznie się rumienić. Dodać czosnek i ryż. Smażyć aż ryż zrobi się przezroczysty. Wlać chochelkę gorącego wywaru i mieszać, aż cały płyn się wchłonie, wtedy wlać kolejną chochelkę płynu i znowu mieszać, aż cały płyn się wchłonie i tak przez około 20 minut. Po tym czasie sprawdzić, czy ziarenka ryżu są już gotowe. Nie powinny być twarde, ale nie mogą się tez rozgotować. W idealnym risotto, tak jak w przypadku idealnie ugotowanego makaronu, ziarna ryżu powinny stawiać pod zębami lekki opór. Powinny być takie lekko żujące, ale w żadnym wypadku nie twarde. Być może nie zużyjecie całego bulionu, ale lepiej mieć trochę w zapasie, niż miałoby go zabraknąć.
Do gotowego risotta dodać parmezan, łyżkę masła, groszek oraz doprawić do smaku solą, pieprzem oraz sokiem z cytryny.
Pieczywo pokruszyć, albo rozmiksować. Na patelni rozgrzać pozostały olej i smażyć na nim pieczywo razem z chilli i skórką otartą z cytryny przez 2-3 minuty, aż otrzymamy chrupiącą kruszonkę. Gotową kruszonką wymieszać z posiekana natka pietruszki lub z miętą.
Kruszonką posypać gotowe risotto i podawać.
Komentarze
Bardzo lubiÄ™ wszelkie risotta. :)
jaglusia - 4:03pm, Piątek 13 Styczeń 2017.http://jaglusia.wordpress.com