
Sałatka z quinoa i ciecierzycy na każdy dzień
Autor: thiessa @ 7:00am, Wtorek 12 Listopad 2013.
Dzisiaj chciałam pokazać fantastyczną sałatkę. To, co pokazuję jest bazą do różnych innych sałatek. Zamiast sałaty rzymskiej można użyć każdej innej a ciecierzycę można zastąpić dowolnymi strączkowymi. Wszelkie inne dodatki, w zależności od sezonu są mile widziane. Sprawdziłam, że świetnie się przechowuje, zatem zrobiona wieczorem może być zabrana następnego dnia do pracy. W tym przypadku proponuję jednak zrezygnować z cebuli. Powodem jest nie tylko uciążliwy dla współpracowników zapach, ale to, że długo trzymana w zamknięciu cebula staje się zbyt intensywna i ostra. Ja używam smażonych plasterków czosnku, który w takiej postaci jest nieszkodliwy, bo pozbawiony charakterystycznego zapachu.
Sałatka z quinoa i ciecierzycy na każdy dzień
Źródło: "Appetite for Reduction" Isa Chandra Moskowitz
2 szklanki ugotowanej quinoa,
1 mała, czerwona cebula, pokrojona na cienkie wiórki,
4 szklanki posiekanej sałaty rzymskiej,
1 puszka ciecierzycy (u mnie samodzielnie namoczona i ugotowana),
dowolne dodatki, u mnie jest to smażone w sezamie tofu, pokrojona w słupki marchewka, oraz pokrojony w cienkie plasterki i smażony czosnek,
pół porcji sosu z przepisu poniżej.
W dużej misce wymieszać wszystkie składniki sałatki, wlać sos i równomiernie pomieszać.
Sos z octu balsamicznego i orzechów nerkowca
1/4 szklanki posiekanych orzechów nerkowca,
2 łyżki posiekanej szalotki,
1/2 szklanki wody,
1/4 szklanki octu balsamicznego,
2 łyżeczki musztardy dijon,
1 łyżeczka syropu z agawy,
3/4 łyżeczki soli,
kilka szczypta świeżo mielonego czarnego pieprzu.
Zmiksować wszystkie składniki w blenderze, aż do uzyskania gładkiej konsystencji. Miksowanie może potrwać nawet 5 minut, więc trzeba uzbroić się w cierpliwość. W trakcie miksowania robić przerwy i zbierać nierozmiksowane elementy ze ścianek blendera. Sos można przechowywać w lodówce 2-3 dni.
Komentarze
Quinoa i tofu to dla mnie jeszcze składniki nieznane, bardzo podoba mi się ta sałatka. Przy okazji chciałabym Cię zaprosić do udziału w mojej akcji Kuchnia skandynawska :)
mopswkuchni - 11:46am, środa 13 Listopad 2013.http://mopswkuchni.net
Kupiłam już quinoa, ale leży i czeka...;-) Może niebawem zacznę od Twojej sałatki. A ja zapraszam Cię na Twojego kurczaka po gruzińsku do mnie :-)
Marzena - 12:10am, Czwartek 14 Listopad 2013.http://zaciszekuchenne.blogspot.com/
Mopsiku o akcji wiem, tylko ciemno juz po przyjsciu z pracy, nie ma jak zdjecia zrobic. Moze w weekend sie uda.
Marzenna jak juz kupilas quinoa to koniecznie zacznij od pieczeni:
http://www.sfinjak.wroclaw.pl/eggblog/news.php?id=173
Na perwno wejdzie do stalego repertuaru, jak gruzinski kurczak.
Mozesz tez zrobic przepyszna zupe: http://www.sfinjak.wroclaw.pl/eggblog/news.php?id=180
poki trwa sezon na dynie. Ja wlasnie w weekend bede znowu robic.
thiessa - 12:11am, Sobota 16 Listopad 2013.