
Dal z grochu i pomidorów
Autor: thiessa @ 6:52am, Piątek 28 Czerwiec 2013.
Moja przygoda z kuchnią indyjską zaczęła się 13 lat temu od książki, z której pochodzi przepis na tę zupę i o ile dobrze sobie przypominam to właśnie przepis na tę zupę był pierwszym, jaki wypróbowałam. Do dnia dzisiejszego polecam tę książkę koleżankom chcącym rozpocząć gotować po indyjsku, zwłaszcza, że z jej zakupem nie ma zupełnie problemu. Możną kupić przez internet używany egzemplarz za grosze lub, jeśli ktoś ma ochotę, nową książkę, która również dostępna jest w sprzedaży.
Zupę robiłam wielokrotnie i wciąż z sentymentem do niej wracam. Częściej zdarzało mi się używać zamiast grochu fasolki mung, bo gotuje się nieco szybciej i obie wersje bardzo polecam.
W tym miejscu muszę jeszcze dodać, że jest to chyba jedyne danie w przypadku, którego użycie natki pietruszki zamiast kolendry nie będzie profanacją, bo zarówno z kolendrą jak i natką zupa smakuje świetnie.
Na podstawie "Kuchnia Kryszny" Adiraja dasa
200g grochu w połówkach lub fasolki mung,
2 l wody,
2 łyżeczki soli, lub do smaku,
1/2 łyżeczki kurkumy,
ghee (klarowane masło) lub olej do smażenia,
1 łyżeczka nasion kuminu,
1 łyżeczka startego imbiru,
1 łyżeczka mielonej kolendry,
1/2 łyżeczki asafoetidy lub 1/2 cebuli i ząbek czosnku,
3 pomidory, drobno pokrojone
kolendra lub natka do posypania,
1 pokrojona w plasterki cytryna.
Groch lub fasolkę mung umyć pod bieżącą wodą, żeby zmyć tłuszcz z ich powierzchni. Odsączyć.
Zagotować wodę z solą i kurkumą, dodać groch lub fasolkę mung i gotować ok. 30-50 min. W zależności od użytego rodzaju strączków.
Kiedy groch będzie już zupełnie miękki na małej patelni rozgrzać tłuszcz i wrzucić nasiona kuminu. Po kilku sekundach dodać starty imbir, mieloną kolendrę i asafoetidę, a następnie pomidory.
Jeśli nie mamy asafoetidy należy rozgrzać na patelni tłuszcz, wrzucić kumin, po paru sekundach bardzo drobno posiekana cebulę z czosnkiem, chwilę smażyć i dodać imbir i kolendrę. Na końcu dodać pomidory, smażyć 2-3 min. ciągle mieszając, po czym dodać grochu.
Gotować, aż groch lub fasolka mung będą całkiem miękkie i zaczną się lekko rozłazić.
Zupę nałożyć na talerze, do każdej porcji włożyć plasterek lub plasterki cytryny i posypać kolendrą lub natką.
Przed rozpoczęciem jedzenia trzeba wycisnąć łyżką trochę soku z cytryny z plasterka podanego do zupy i można zajadać.
Komentarze