
Curry z arbuza i placki z czarnej soczewicy
Autor: thiessa @ 12:04am, środa 26 Czerwiec 2013.
Komu z Was przyszło do głowy, że z arbuza można ugotować wytrawne curry? W sumie to rodzina dyniowatych, więc dlaczego nie? Nie lubię się trzymać stereotypów, więc danie zaznaczyłam do wypróbowania.
Małżonek przejrzał książkę w "poszukiwaniu obiadu" i od razu wskazał to danie jako to, które chciałby zjeść.
Nie jest to potrawa, której przygotowanie trwa chwilę. Po pierwsze przygotowanie samych placków trochę trwa, bo trzeba zaprząc do roboty maszynkę do mięsa a i przygotowanie curry jest pracochłonne. W końcu wydłubywanie pestek z arbuza to trochę zadanie dla Kopciuszka. Moim zdaniem warto. Jestem ciekawa, czy podzielilibyście mój pogląd po spróbowaniu tego dania.
Autorka książki nie precyzuje dokładnie, o jaką soczewicę chodzi. Sądząc po zdjęciu raczej jest to czarna beluga. Ja jej nie miałam akurat na stanie, ale miałam inny rodzaj strączkowego, zwany czarną soczewicą a faktycznie nią niebędący. Mowa o vinga mungo, zwaną z angielska black gram lub po hindusku urad dal. To gatunek zupełnie u nas nieznany a wyglądający faktycznie jak fasola mung, tyle że z czarną skórką. Jest to roślina często stosowana w kuchni indyjskiej. Wchodzi między innymi w skład znanych zup: kali dal i dal makhani, oraz w wersji bezskórkowej w skład idlis, południowoindyjskiej przekąski.
Przepis z "Kuchnia wegetariańska" Nicola Graimes z moimi modyfikacjami dotyczącymi ilości
Curry z arbuza
3 cm kawałek imbiru, starty,
2 duże ząbki czosnku, wyciśnięte,
1 łyżka oleju,
1 1/2 łyżeczki kuminu,
1 łyżeczka nasion kozieradki,
1 czerwona chilli, pozbawiona nasion i posiekana,
1,8 kg arbuza bez skóry, oczyszczonego z pestek i pokrojonego na kawałki (ok. 3 kg nieczyszczonego),
1 1/2 łyżeczki kurkumy,
2 łyżeczki mielonej kolendry,
2 łyżki soku z limonki,
2 łyżki listków mięty, porwanych,
sól i świeżo zmielony pieprz do smaku.
Placki z czarnej soczewicy (urad dalu)
180g czarnej soczewicy (belugi lub urad dalu),
1 łyżka oleju oraz dodatkowo do smażenia,
1 cebula posiekana,
2 duże ząbki czosnku, posiekane,
1 1/2 łyżeczki nasion kuminu,
2 łyżeczki garam masala,
2 łyżeczki mielonej kolendry,
1/2 łyżeczki chilli w proszku,
1 jajko, roztrzepane,
mÄ…ka do obtaczania.
Przygotować placki. Soczewicę wsypać do rondla, zalać wodą, doprowadzić do wrzenia, zmniejszyć ogień do małego, częściowo przykryć i gotować 40-60 minut, albo do momentu, kiedy ziarna będą bardzo miękkie. Zależy to od gatunku użytej soczewicy. Wodę odcedzić, soczewicę wystudzić i zmielić w maszynce do mięsa.
W tym czasie rozgrzać na patelni olej i smażyć cebulę, aż zmięknie od czasu do czasu mieszając. Dodać czosnek, kumin i smażyć 1 minutę. Wsypać garam masalę, kolendrę oraz chilli, wymieszać przełożyć do miski z soczewicą. Wbić jajko, doprawić solą oraz pieprzem i dodać odrobinę mąki, jeśli masa jest za rzadka. Być może taka sytuacja będzie śmiałą miejsce w przypadku zastosowania soczewicy belugi. Moja masa była bardzo zwarta.
Oprószonymi mąką dłońmi podzielić masę na 4 części, z każdej uformować placek, oprószyć mąką i ułożone na talerzu schłodzić w lodówce do chwili smażenia.
Przygotować curry. 1/3 arbuza zmiksować. W głębokiej patelni lub w woku rozgrzać olej, dodać imbir oraz czosnek, smażyć około 1 minuty, mieszając. Dodać kumin, kozieradkę, smażyć 1 minutę, po czym dodać papryczkę chilli, mieloną kolendrę, kurkumę i zmiksowanego arbuza. Doprowadzić do wrzenia, zmniejszyć ogień do małego, gotować 10 minut lub, aż odparuje w połowie i zgęstnieje. Do curry włożyć pozostały arbuz, doprawić solą, pieprzem i sokiem z limonki. Gotować jeszcze 5-10 minut, aż arbuz zmięknie.
W tym czasie usmażyć placki z soczewicy. Na dużą patelnię wlać olej tak by obficie pokrył jej dno, rozgrzać na średnim ogniu. Włożyć placki i smażyć na rumiano po 2-3 minuty na każdej ze stron.
Na każdy talerz wyłożyć curry oraz po placku. Posypać miętą i podawać.
Komentarze
Dawno nic mnie tak nie zdziwilo kulinarnie. :) Ale Twoim kubkom smakowym ufam i chetnie bym sprobowala. Tyle, ze nie wiem, czy chcialoby mi sie samej robic. Ale nie mowie nie! ;)
Karolina - 12:14pm, środa 26 Czerwiec 2013.http://zmyslywkuchni.blogspot.co.uk/
Szalenie niebanalne! Powiem szczerze: nie wiem, czy mialabym odwage sprobowac. Z drugiej strony kto nie probuje, ten nie wie, czy by mu smakowalo... :)
Maggie - 12:49pm, środa 26 Czerwiec 2013.http://maggiegotuje.blogspot.co.uk
Karolina slodko, orzezwiajaco aromatyczne to curry. Na 2 osoby zrobilabym curry z polowy skladnikow i z calych kotlety.
Maggie akurat Ty to odwazna jestes kulinarnie.
thiessa - 5:08pm, środa 26 Czerwiec 2013.