
Socca z zieleniną na ostro (F1 Grand Prix Monako)
Autor: thiessa @ 9:21pm, Sobota 9 Czerwiec 2012.

Źródło: "Kuchnia śródziemnomorska" Paul Gayler,
Szukałam trochę w sieci, co przygotować na Grand Prix Monako i wychodzi na to, że do nielicznych charakterystycznych dań możemy zaliczyć: fougasse, stocafi, barbagiuan oraz socca. Zdecydowałam się na to ostatnie, chociaż jak chyba wszystko nie jest wyłączną własnością kultury Monakijczyków. Wszystkie popularne przepisy, które możemy znaleźć w Monako mają wpływy francuskie i włoskie. Socca również jest takim daniem. To bardzo popularna potrawa na Francuskiej Riwierze. Jest to tradycyjna poranna przekąska sprzedawana na dużych tacach, których średnica sięga czasami 60 cm. Pieczona jest w dużych piecach na drewno, podobnych do tych, w których wypieka się pizzę lub tarty na ulicach starej Nicei. W odróżnieniu od zwykłych naleśników, socca zawsze zawiera mąkę z ciecierzycy. Proporcje jej w naleśniku mogą być różne. Może to być pół na pół jak w tym przepisie lub np. 2:1, na korzyść mąki z ciecierzycy. Nadzienie ma nieco gorzkawy smak, pochodzący z rukoli, która z tego, co zdążyłam zaobserwować zawsze wchodzi w skład nadzienia. Smak ten może być spotęgowany poprzez dodanie do nadzienia jeszcze radicchio, tak jak w tym przepisie z którego skorzystałam robiąc ciasto. Przepis na ciasto z książki, z której robiłam farsz był o wiele cięższy, bo zawierał tłustą śmietanę.Socca (4-5 sztuk)
1/2 szklanki mąki z ciecierzycy,
1/2 szklanki białej mąki,
1 jajko,
1/3 szklanki mleka,
woda w ilości pozwalającej uzyskać gładkie, kremowe ciasto,
1 łyżka oliwy + 1 łyżka do smarowania patelni,
szczypta soli,
grubo mielony czarny pieprz.
Na farsz:
1 pęczek szczypiorku, posiekany,
1 łyżka oliwy lub klarowanego masła,
1 ząbek czosnku, lekko rozgnieciony nożem,
2 duże garście rukoli, drobno posiekane,
2 pęczki szpinaku (w oryginale rukiew wodna),
pęczek bazylii (same liście), posiekane,
sól i świeżo zmielony pieprz do smaku,
kozi, miękki ser.
Oba rodzaje mąki przesiać do miski. Dodać sól, jajko i mleko. Ubić przy pomocy trzepaczki a następnie dodać taką ilość wody, żeby ciasto było odpowiednio gładkie, kremowe a równocześnie dość lejące. Gdy ciasto jest dobre do smażenia dodajemy łyżkę oliwy i ponownie mieszamy.
Na dużej patelni rozgrzać oliwę z czosnkiem. Kiedy poczujemy intensywny zapach należy wyjąć czosnek i wrzucić na patelnię szczypiorek. Smażyć pół minuty. Dorzucić rukolę, smażyć minutę i dodać szpinak i smażyć 2 minuty. Dodać bazylię i smażyć jeszcze pół minuty. Przyprawić do smaku solą i pieprzem.
Na średnim ogniu rozgrzać patelnię o średnicy ok. 20 cm. Kiedy będzie gorąca wlać odrobinę oliwy (ja smaruję patelnię pędzelkiem) i tyle ciasta, żeby równomiernie pokryło patelnię. Smażyć naleśnik do momentu, kiedy na jego powierzchni pojawią się pęcherzyki, po czym przewrócić na drugą stronę i smażyć jeszcze minutę. Jeśli ciasto będzie za gęste pęcherzyki się nie pojawią. Nie oznacza to, że naleśniki będą niedobre, ale na pewno mniej elastyczne i delikatne.
Przed podaniem posmarować naleśniki cienką warstwą farszu i opcjonalnie dodać nieco sera koziego, złożyć w kopertę lub zwinąć w rulonik. Włożyć na 3 minuty do piekarnika nagrzanego do 200C.
![]()  | ![]() |
Komentarze
Thiesso, jestem Twoja fanką z forum gazety:-)
A to danie wygląda bosko:-)
Menab
Marzena - 10:01pm, Sobota 9 Czerwiec 2012.
Wyglądają fantastycznie, skład farszu brzmi bardzo zachęcająco!
aleglodomorek - 11:50pm, Sobota 9 Czerwiec 2012.http://aleglodomorek.blogspot.com/
http://www.tvn.pl/showbiz/kultowy-show-kulinarny-na-antenie-tvn-zglos-sie,47571,934.html
Serdecznie zapraszamy na casting !
anonim - 4:58pm, Poniedziałek 11 Czerwiec 2012.
Najwyższa edukacji nie tylko daje nam informacje, ale sprawia, że nasze życie w harmonii z całego istnienia. Poprawić language.Preply jest tutaj z Francuski intensywny wrocław
dariusz2 - 3:27pm, Czwartek 24 Grudzień 2015.
Hello. And Bye.
XRumerTest - 8:45pm, Piątek 17 Marzec 2017.
Hello. And Bye.
XRumerTest - 12:21pm, Niedziela 2 Kwiecień 2017.
Hello. And Bye.
XRumerTest - 6:58am, Sobota 29 Kwiecień 2017.
Hello. And Bye.
XRumerTest - 2:48am, Niedziela 7 Maj 2017.
Hello. And Bye.
XRumerTest - 5:25am, Piątek 7 Lipiec 2017.
Hello. And Bye.
XRumerTest - 2:18pm, Sobota 23 Grudzień 2017.
older gay dating site
uncc gay dating
<a href=gay-singles-dating.com?>subscription gay sites -dating</a>
MichaelDof - 6:49pm, Poniedziałek 6 Wrzesień 2021.http://gaydatingcanada.com