Omuraisu – omlet ze smażonym ryżem
Autor: thiessa @ 6:41am, Czwartek 29 Marzec 2012.
Źródło: "Kuchnia japońska" fk wydawnictwo Olesiejuk
Przy okazji tonkatsu pisałam, że w Japonii istnieją dania, które pochodzą z Zachodu, natomiast zostały zjaponizowane i na stałe weszły do kanonu kuchni japońskiej. Omuraisu to kolejny przykład takiego dania. Nazwa ta składa się z dwóch słów oznaczających omlet (omu) i raisu (ryż), oczywiście nie w dosłownym znaczeniu tego słowa, jest to tzw. japoński pseudo-anglikanizm. Jak sama nazwa wskazuje danie składa się z omleta i smażonego ryżu, do którego zwyczajowo dodaje się mięso z kurczaka i warzywa, lub same warzywa. Czasem ryż zastępuje się makaronem soba i powstaje twór o wdzięcznej nazwie omusoba. Wariant z Okinawy – omutako, nie przewiduje zawijania ryżu w omlet. Ryż kładzie się na talerzu, na wierzch kładzie się omlet i polewa wszystko ketchupem.
Danie to często przygotowuje się w japońskich domach, ale można je zjeść w wielu japońskich restauracjach. Jest bardzo popularne wśród dzieci i często wchodzi w skład kids' meal.
Nazwy japońskich dań w stylu zachodnim (yÅshoku) są często zapisywane katakaną. Jest to jeden z dwóch japońskich systemów pisma sylabicznego kana. Drugim z nich jest hiragana. Każdemu znakowi katakana odpowiada znak hiragana. A teraz zabawmy się. Poniżej znajduje się tabela ze znakami katakana. Aby odnaleźć odpowiedni znak należy go sprawdzić w tabeli na przecięciu spółgłoski i samogłoski, z której składa się sylaba. Prześledźcie wzrokiem, czy zapis, który podałam jest zgodny z tym, co wychodzi z tabeli.
O-MU-RA-I-SU - オムライス
katakana
Składniki:
275g krótkoziarnistego ryżu do sushi,
375 ml wody,
2 łyżki masła,
kilka kropli oleju sezamowego,
1 cebula, drobno posiekana,
2 ząbki czosnku, drobno posiekane,
2 łyżeczki imbiru, drobno posiekanego,
250g mięsa z udek kurczaka, pokrojonego w kostkę,
50g groszku,
8 łyżek ketchupu oraz dodatkowo do podania,
japoński majonez do podania (opcjonalnie).
Omlety:
8 jajek,
2 łyżeczki shoyu (japoński sos sojowy),
1 łyżka mirinu,
1 łyżeczka cukru trzcinowego.
Ryż ugotować postępując zgodnie ze wskazówkami zawartymi tutaj.
Na dużej patelni rozpuścić masło, dodać olej sezamowy i cebulę i smażyć na średnik ogniu na złoty kolor. Dodać czosnek, imbir oraz kurczaka. Smażyć mieszając, aż zacznie zmieniać kolor. Dodać groszek i ketchup i smażyć nadal mieszając, aż ryż równomiernie się zabarwi, wchłaniając ketchup. Smażyć jeszcze 5 minut, następnie doprawić, nakryć pokrywką i odstawić do czasu przygotowania omletów.
Posmarować olejem japońską patelnię do omletów (jest kwadratowa) lub zwykłą patelnię teflonową i postawić na średnim ogniu. Wymieszać w misce wszystkie składniki omleta, lekko ubić i wlać 1/4 mikstury na rozgrzaną patelnię. Rozprowadzić ją równo po dnie i podgrzewać aż zastygnie. Następnie nałożyć na część omleta 1/4 nadzienia ryżowego, przykryć je podwiniętymi z dwóch stron brzegami omleta. Położyć na nim talerz i odwrócić do góry dnem tak, aby umieścić na nim omlet złączeniem do dołu.
W ten sam sposób przygotować pozostałe trzy omlety.
Podawać z ketchupem i ewentualnie majonezem. Ja wybrałam tą mniej ortodoksyjną opcje, ponieważ resztki ketchupu zużyłam do nadzienia.
Komentarze
czy ten japoński sos sojowy to jakiś konkretny sos? bo mam sos sojowy, ale nie jest na nim napisane japoński... teraz to będę się zastanawiać nad tym pół dnia ;)
aga-aa@gazeta.pl - 7:38am, Czwartek 29 Marzec 2012.
Jak zwykle dowiedzialam sie czegos nowego :)
U mnie omuraisu bedzie dzisiaj. Bardzo jestem ciekawa jego smaku.
Maggie - 11:12am, Czwartek 29 Marzec 2012.http://maggiegotuje.blogspot.com
Aga-aa ja uzywam do kuchni japonskiej sosu sojowego marki kikkoman albo yamasa a do chinskiej roznych innych marek. Wielkokrotnie zdarzalo mi sie czytac, ze chinski sos sojowy to nie to samo co japonski. Nie jestem jakas tam smakoszka, ale skoro ktos madry tak napisal to widocznie tak jest. Jesli jedynym powodem nie zrobienia tego dania bylby brak japonskiego sosu sojowego to w ogole bym sie tym nie przejmowala i robilabym z dowolnym, byle jasnym, bo od ciemnego omlet nabierze nieapetycznego koloru.
Maggie czekam w takim razie na relacje u Ciebie.
thiessa - 2:05pm, Czwartek 29 Marzec 2012.
Moje japońskie koleżanki używają Kikkomana właśnie, zwykle stoi u nich w kuchni taki kilkulitrowy kanisterek :) Ostatnio próbowałam w wersji z obniżoną ilością soli, bardzo dobry.
Malgoshka - 12:41am, Piątek 30 Marzec 2012.
Sorki. to jakieś kpiny a nie przepis na Omuraisu. Warto by było pojechać i zobaczyć na własne oczy jak się przygotowuje w oryginale a nie pisać bzdury. Przykład : do Omuraisu używamy okrągłej patelni a nie patelni do tamago.
Z pozdrowieniami.
Ned - 12:58pm, Niedziela 2 Czerwiec 2013.
Ned masz jakies inne uwagi? Chetnie poczytam o japonskich zwyczajach, zwlaszcza zwyczaju przygotowywania omuraisu, jestem otwarta na wszelkie sugestie. Uzycie kwadratowej, czy okraglej patelni nie spowoduje, ze danie zmieni smak.
thiessa - 6:10pm, środa 12 Czerwiec 2013.
cork gay dating
is dating site hinge gay
<a href=gaydatinglosangeles.com?>maleforce gay chat & dating</a>
MichaelDof - 9:18am, Wtorek 7 Wrzesień 2021.http://dating-gaym.com