Żur owsiany ze śmietaną i twarogiem
Autor: thiessa @ 11:26am, Niedziela 13 Listopad 2011.
Źródło: "365 zup" Biruta Markuza
Żuru owsianego nigdy nie jadłam. W rodzinnym domu robiło się żur na zakwasie z mąki żytniej a moja babcia robiła żurek ogórkowy , który okazuje się, że jest regionalną zupą pochodzącą z Podkarpacia. Akcja "Gotujemy po polsku!" jest okazją, żeby spróbować czegoś nowego.Żur owsiany jest kwaśny, jak to żur, natomiast charakteryzuje się specyficznym posmakiem, który nie każdemu musi odpowiadać. Mnie smakował, ale jestem miłośniczką wszelkiego rodzaju zup,wiec nie jestem obiektywna.
Organizatorami akcji Gotujemy po polsku" są Irena i Andrzej z bloga Kuchnia Ireny i Andrzeja patronat nad akcją sprawuje agregator blogów kulinarnych zpierwszegotloczenia.pl/.
Składniki:
ok. 1/2 l zakwasu owsianego,*
1/5 l wywaru z gotowania ziemniaków oraz przegotowanej wody,
200 g śmietany,
3 dag mąki,
150g twarogu,
sól do smaku,
koperek.
Odcedzić wywar z ziemniaków, dolać przegotowaną wodę, tak, żeby płynu było ok. 1,5 l. Dodać zakwas owsiany, dopełnić wrzącą wodą i zagotować. Mąkę wymieszać ze śmietaną i zahartować zagotowaną zupą a następnie wlać do niej. Zagotować i posolić do smaku.
Przy podawaniu zupy do każdego talerza włożyć ziemniaki, posypać pokruszonym serem i koperkiem.
*Zakwas owsiany:
1,5 szklanki mąki owsianej (zmielone w młynku do kawy ziarno owsa lub płatki owsiane),
1 l przegotowanej, cieplej wody.
Do kamiennego garnka wsypać mąkę i rozmieszać z częścią przegotowanej wody (o temp. 50o C). Utworzona papkę rozcieńczyć resztą wody (też ciepłej), obwiązać garnek i zostawić w ciepłym miejscu (ok. 20o C) na 4-5 dni, aby żur zakisł.
Komentarze
Bardzo mnie ten zakwas owsiany intryguje, muszę spróbować zrobić!
mopswkuchni - 11:16am, Poniedziałek 14 Listopad 2011.http://wlodarczyki.net/mopswkuchni/