
Kurczak z tymiankiem i pigwą
Autor: thiessa @ 9:22pm, Sobota 15 Październik 2011.
Żródło: "Sól i pieprz" 10/2007
Kurczak aromatyczny i miękki a do tego słodkie pigwy o miodowym aromacie, leciutko kwaskowate. Na początku wydawało mi się, że piersi kurczaka mogą się w piekarniku wysuszyć, bo taka mają tendencję, ale były idealnie miękkie a dzięki dodatkowi sosu jeszcze bardziej soczyste. Pigwy dopełniły całość. Do tego dania twarde, kwaśne pigwy nie będą się nadawać. Idealna będzie odmiana o miękkim miąższu. Ale jeśli nie macie gdzie kupić pigw nie martwcie się. Danie to można przygotować używając jabłek.
Składniki:
4 pojedyncze filety z kurczaka,
sól i pieprz,
2 małe, dojrzałe pigwy,
2 łyżeczki listków tymianku,
1 szklanka rosołu,
150 ml białego, wytrawnego wina,
200 ml śmietany,
1 łyżka oliwy i 2 łyżki masła (użyłam klarowanego, co nadało kurczakowi i pigwom dodatkowy aromat).
Mięso posolić i popieprzyć. Pigwy pokroić na niezbyt grube plasterki i wykroić z nich gniazda nasienne. Piekarnik rozgrzać do 180C.
Na patelni rozgrzać 1 łyżkę masła z oliwą lub 2 łyżki klarowanego masła. Na tłuszcz włożyć mięso, zrumienić z jednej strony, obrócić, posypać tymiankiem i zrumienić z drugiej strony. Włożyć do piekarnika, piec ok. 8 minut.
W tym samym czasie, w którym smażymy mięso na drugiej patelni smażymy na łyżce masła (lub masła klarowanego) pigwy do miękkości (ok. 15 minut). Trzymać w cieple.
Bulion gotujemy z winem, aż połowa płynu się wyparuje. Mieszamy ze śmietaną (najpierw hartujemy) i gotujemy do momentu, kiedy zostanie ok. 200 ml płynu. Sos doprawiamy solą i pieprzem.
Tuz przed podaniem sos wlać do naczynia, w którym zapiekał się kurczak, ułożyć usmażone plastry pigwy i udekorować gałązkami tymianku.
Komentarze
Wygląda pysznie. Ale szczerze mówiąc zaskoczyła mnie Twoja opinia, że kwaśne pigwy nie dadzą rady. Wydaje mi się, że właśnie przede wszystkim kwaśne z dodatkiem tymianku mogą być fantastyczne do kurczaka - takie bardziej wyraziste. Czy chodzi tu o to, że po prostu robiłyby się znacznie dłużej niż kurak?
Lina w ũmietanie - 10:02pm, Sobota 15 Październik 2011.http://linawsmietanie.blogspot.com
jaki cudny widok!!! pozdrawiam
piegusek1976 - 10:57pm, Sobota 15 Październik 2011.http://www.piegusek1976.blogspot.com
Lina w ũmietanie dłuższa obróbka termiczna swoja droga, ale właśnie o smak chodzi. Te miękkie pigwy o miodowym smaku są też lekko kwaskowate i to w zupełności wystarczy. Jeden raz użyłam właśnie tej twardej odmiany do dania wytrawnego i nie smakowało to za dobrze.
Piegusek1976 dziekuję
thiessa - 9:19pm, Niedziela 16 Październik 2011.