Ciasto herbatnikowe
Autor: thiessa @ 10:11pm, środa 24 Marzec 2010.

Źródło: "Ciasta bez pieczenia" z serii "Biblioteczka Poradnika Domowego"
Ciasto przypomina mi specjały, jakie jadło się za PRL-u. Spód ciasta ma w sobie coś z ciasteczek owsiankowych, pomimo braku płatków owsianych w składzie. Wierzch też ma w sobie coś z tamtej epoki, kiedy na prywatkach królowały ciasta z serków, budyni, galaretek itp.
Ciasto:
150 g masła,
100g cukru,
1 łyżeczka cukru waniliowego,
2 łyżki kakao,
1 jajo, roztrzepane,
200g pokruszonych herbatników,
100g wiórków kokosowych,
50g posiekanych orzechów włoskich,
20g rodzynek.
Masa:
3 łyżki żelatyny,
70g masła,
2 łyżki mleka,
1/2 torebki budyniu waniliowego,
200g cukru pudru,
sok z 1/2 cytryny,
2 serki homogenizowane naturalne (po 180g).
Do dekoracji:
3-4 kostki gorzkiej czekolady,
odrobina mleka.
W garnku rozpuścić 150g masła, cukier, cukier waniliowy, kakao, roztrzepane jajo i podgrzewać na małym ogniu, cały czas mieszając, aż zgęstnieje. Wsypać pokruszone herbatniki, wiórki, orzechy, rodzynki, wymieszać i jeszcze ciepłym ciastem wyłożyć dno tortownicy. o średnicy 22 cm. Odstawić do ostygnięcia.
Żelatynę rozpuścić w 1/2 szklanki gorącej wody, ostudzić. W rondelku rozpuścić 70g masła, dodać mleko, budyń, cukier puder i sok z cytryny, zagotować i dokładnie pomieszać do połączenia składników. Masę lekko przestudzić, połączyć z serkami oraz żelatyną i wyłożyć na ciasto w tortownicy. Schłodzić w lodówce, aż masa stężeje.
Czekoladę rozpuścić na parze z odrobina mleka i udekorować ciasto w dowolny wzór.







Thiessa















Komentarze
warto!!! polecam wszyscy u mnie byli zachwyceni i chcieli przepis:)
kasia - 9:40am, Sobota 3 Marzec 2012.
Kasiu ciesze sie, ze ciasto znalazlo amatorów:-)
thiessa - 11:04am, Niedziela 25 Marzec 2012.
TE ciasto dobre ale niskie najlepiej zrobić z dwóch porcji, ja robiłam w zwykłej tortownicy. I nie dodałam cukru pudru dużo do jasnej masy bo by było kwaśne, i za dużo tam jest żelatyny bo masa twarda wyszła. Udoskonale ten przepis i będzie pyszne ciasto.
mariola - 9:24am, Czwartek 26 Kwiecień 2012.
Znaczy dodałam dużo cukru pudru do jasnej masy i mało cytryny bo była kwaśna masa.
mariola - 9:26am, Czwartek 26 Kwiecień 2012.
Mariola ja robilam w malej tortownicy i wyszlo takiej wysokosci jak widac na zdjeciu, czyli nie takie niskie.
thiessa - 4:57pm, środa 2 Maj 2012.
Ja zrobiłam w podwójnej porcji na prostokątnej blaszce. Rewelacja! I dodałam odrobinę rumu;)
monika - 10:09am, Sobota 19 Maj 2012.
Monika pomysl z rumem nie jest zly jesli konsumentami beda dorosli.
thiessa - 10:40pm, Sobota 2 Czerwiec 2012.
Właśnie go skończyłam robić, efekt poznam jutro ;)
MACIA87 - 11:20pm, Piątek 7 Wrzesień 2012.
Pycha... jest też inspiracją do nowych pomysłów!
MACIA87 - 5:45pm, Piątek 14 Wrzesień 2012.
Cieszę się, że smakowało. Pozdrawiam.
thiessa - 10:05pm, Poniedziałek 24 Wrzesień 2012.
zrobie niebawem,myślę że mnie pozytywnie zaskoczy
eja - 8:44pm, Poniedziałek 1 Październik 2012.http://1
a ja mam pytanie, mi nie wyszedł ten spód z bakaliami i herbatnikami nie zesztywniało się, rozleciało się na proch, nie wiem co źle zrobiłam, pomóżcie :)
andzia250 - 8:20pm, Piątek 19 Październik 2012.
Andzia prawde powiedziawszy nie wiem co Ci poradzic. Moj spod byl wrecz odrobine za twardy.
thiessa - 2:31pm, Niedziela 28 Październik 2012.
można zamiast serków użyć sera do sernika? zostało mi pół kilo i z chęcią zrobiłabym coś smacznego...
eliza - 8:20pm, Poniedziałek 10 Grudzień 2012.
Ja do spodu dałam mniej orzechów i wiórków i jest przepyszne. Ale jesli chodzi o góre ciasta, niestety nie trafiła w nasze gusta. Ale spod jak najbardziej polecam do wykorzystania przy innym ciescie.
daria - 5:44pm, Poniedziałek 4 Luty 2013.
Ile ciasto powinno stac w lodówce co najmniej?
marta - 4:07pm, Czwartek 28 Luty 2013.
Nie sprawdzalam. Poprostu zostawilam na cala noc.
thiessa - 7:44pm, Czwartek 14 Marzec 2013.
czy muszą być wiórki kokosowe? czy mozna je zastapic czyms innym ? :)
aneta - 4:59pm, Czwartek 10 Październik 2013.
może być bez wiórków, ja robiłam z podwójnej porcji i spód troche mi nie wyszedł trzeba mniej ciastek.
ewela - 8:38pm, Piątek 11 Październik 2013.
Wygląda wspaniale :) Czy można zrobić spód bez jajka?
Marlena - 10:02pm, Poniedziałek 8 Grudzień 2014.
Wygląda pięknie, ja zrobiłam chyba w większej tortownicy, bo wyszło niskie, takie płaskie. Jak dla mnie spód za słodki, więc do góry dodałam mniej cukru i było ok. Ale nie powala. Faktycznie spód przypomina ciasteczka owsiane, góra całkiem dobra. Do spodu dodałabym trochę rumu, myślę, że byłoby lepsze.
anial - 6:37pm, Niedziela 28 Czerwiec 2015.
ciasto bardzo dobre, podzielam zdanie by robić je z podwójnej porcji
daria - 2:26pm, środa 20 Styczeń 2016.
A mozna czymś innym zastąpić kokos? Np płatkami migdałów ?
anonim - 4:13pm, Sobota 9 Lipiec 2016.
swietny blog polecam znajomym
Club Penguin Free Membership - 3:57pm, Czwartek 28 Lipiec 2016.http://navetic.com/get-club-penguin-membership
Hello men. And Bye.
LdhlTiece - 7:01pm, Czwartek 21 Maj 2020.http://google.com/