
Klasyczne kimchi z kapusty II
Autor: thiessa @ 12:22pm, Czwartek 8 Wrzesień 2011.
Źródło: http://drbenkim.com
Kiedy po raz pierwszy robiłam swoje własne kimchi nie myślałam, że jego produkcja może być tak wciągająca. Stałam się poszukiwaczką różnych przepisów, porównuję proporcje, składniki i wygląd. Najbardziej podobają mi się takie o intensywnie czerwonej barwie, ale jednocześnie są one najbardziej pikantne. Mnie to nie przeszkadza, ale początkującym radzę rozpocząć od mniejszej ilości chilli.
Szperając w internecie można również zaobserwować, że współcześni Koreańczycy niekoniecznie do kiszenia kimchi używają glinianych garnków. Ponieważ nie posiadam takowego garnka odpowiedniej wielkości postanowiłam pójść w ich ślady i od tej pory robię kimchi używając dużego, plastikowego pojemnika. Pragnę też obalić mit o jakoby okropnym zapachu, który wypełnia całą kuchnię podczas procesu kiszenia. Po pierwsze najsmaczniejsze kimchi dochodzi w niskich temperaturach, czyli np. w lodówce i nie ma potrzeby trzymać go dłużej w temperaturze pokojowej niż dobę, po drugie szczelna pokrywa pojemnika plastikowego eliminuje jakikolwiek zapach a po trzecie śmiem twierdzić, że takie kimchi nawet przyjemnie pachnie.
W poniżej wykorzystanym przepisie dodaję od siebie szczypiorek czosnkowy i papryczkę chilli, pomijam natomiast cebulę, której smak w kimchi mi nie bardzo odpowiada.
Składniki:
1 duża kapusta pekińska, pokrojona na kawałki wielkości kęsa (1x1 – 1,5-1,5 cm),
4 łyżki soli morskiej,
4 łyżki koreańskiego chilli w płatkach (gochugaru),
4 łyżki wody,
1 łyżka przeciśniętego czosnku,
1 łyżka startego imbiru,
3-4 cebulki dymki, posiekane,
1/2 pęczka szczypiorku czosnkowego, posiekanego, pokrojony na kawałki (opcjonalnie),
1 czerwona paryczka chilli, posiekana (opcjonalnie),
2 łyżki sosu rybnego (wegetarianie mogą pominąć),
1/2 jabłka, starte na drobnej tarce na puree,
1/2 gruszki startej na drobnej tarce na puree,
1/2 cebuli, startej na drobnej tarce (ja pomijam)
W dużym plastikowym pojemniku dokładnie wymieszać sól z kapustą, żeby cała była nią pokryta. Zostawić na cztery godziny. Po tym czasie kapustę dobrze wypłukać, w 2-3 zmianach wody. Nie powinna być za bardzo słona, ponieważ ma to sprawić sos rybny. Wegetarianie, którzy pominą sos rybny powinni wypłukać kapustę w mniejszym stopniu.
Po wypłukaniu kapustę należy dobrze odsączyć, ale nie wyciskać, powinna pozostać jędrna. Włożyć z powrotem do plastikowego pojemnika.
Gochugaru wymieszać z 4 łyżkami wody i taką pastę wlać do kapusty. Następnie dodać sos rybny, starte jabłko i gruszkę, cebulę, imbir, papryczkę chilli i czosnek oraz dymkę i szczypiorek czosnkowy.
Kapustę dokładnie pomieszać używając gumowych rękawiczek.
Przykryć pojemnik pokrywką i zostawić w temperaturze pokojowej na 24 godziny. Po tym czasie pojemnik przełożyć do lodówki.
Nie wkładamy kimchi od razu do zakręconych słoików, dlatego, że proces fermentacji może spowodować, że eksplodują. Czasem i po tygodniu jest to niemożliwe. Ja przekładam je do słoików po upływie 1,5 tygodnia i nie zakręcam ich jeszcze szczelnie. Układając kimchi w słoikach należy je lekko dociskać, tak, żeby płyn wydostał się na powierzchnię i nie napełniać słoików do końca. Im starsze kimchi tym kwaśniejsze. Takie dwutygodniowe smakuje mi najbardziej.
DANIA Z ZASTOSOWANIEM KIMCHI:
Kimchi jjigae
Smażone kimchi
Tofu ze smażonym kimchi
Placki ziemniaczane z kimchi i tofu
![]() |  |
Komentarze
Muszę w końcu pokusić się o zrobinie kimchi w domu, bo jeszcze nie robiłam. Mam już kupione od jakiegoś czasu dodatki - mieszankę przyprawową w proszku a także bazę w postaci takiej jakby pasty i jakoś nie mogę się zebrać, aby ich użyć. Nawet mam spory gliniany garnek po babci.
hania-kasia - 7:40pm, Czwartek 8 Wrzesień 2011.http://hania-kasia.blogspot.com/
Hania-kasia jak juz sie do tego zabierzesz to bedziesz zalowala, ze tak dlugo czekalas. Na prawde nie ma przy tym wiele roboty, tym bardziej, ze masz gotowa baze do kimchi.
thiessa - 4:00pm, Piątek 9 Wrzesień 2011.