Shanhaiguan 24.06.2006

Obudziliśmy się o 9. Było ciepło, ale niebo zasłaniały chmury, a w powietrzu unosiła się mgiełka.

Zjedliśmy śniadanie i pojechaliśmy trójkołówką za 7 Y do Jiao Shan. Jiao Shan to nazwa jednego ze wzgórz i pierwszy od strony morza odcinek Wielkiego Muru, gdzie Mur wspina się na wzgórza. Wzgórza te ciągną się potem przez setki kilometrów aż do stepów mongolskich.

Na kasie biletowej wisi cennik z różnymi wariantami biletów: są jakieś za 10 Y, za 15 Y, za 90 Y i 130 Y. Oczywiście nie ma opisu po angielsku i nikt w kasie nie zna języków obcych. Wybraliśmy bilety za 90 Y, podejrzewając, że uprawniają do przejazdu wyciągiem. Po doświadczeniach z Tai Shan mam zdecydowanie dość ostrych podejść z chłopakiem w nosidle na grzbiecie, a przewodnik ostrzegał (jak się okazało, słusznie) przed ostrym podejściem na szczyt wzgórza.

Widok na Wielki Mur z dołu jest wspaniały. Wjechaliśmy wyciągiem na górę i przespacerowaliśmy się do położonego na jednym ze szczytów klasztoru buddyjskiego. Potem wróciliśmy i drogą doszliśmy do Wielkiego Muru, zeszliśmy po nim do stóp wzgórza. Mijając zziajanych, idących z dołu turystów, nie żałowaliśmy decyzji o skorzystaniu z kolejki linowej.

Wielki Mur na Jiao Shan
Wielki Mur na Jiao Shan

Przy wyjściu z terenu wzgórza czekają taksówki. Za 13 Y pojechaliśmy do południowej części miasta i zrobiliśmy trochę zakupów (zaopatrzyliśmy się głównie w owoce), a następnie wróciliśmy do hotelu. Trochę odpoczęliśmy i znowu wyszliśmy na miasto. Poszliśmy zwiedzić targ owocowy, który widzieliśmy z okien autobusu, którym poprzedniego dnia jechaliśmy na Głowę Starego Smoka. Zrezygnowaliśmy z pójścia nad morze, bo niebo było zachmurzone.

W pobliżu dworca kolejowego znaleźliśmy małą restauracyjkę, przed którą w wielkim kotle bulgotał bulion. Kupiliśmy sobie zatem zupkę z pierożkami - słynną zupę wonton oraz wieprzowinę z zieloną papryką - kosztowało nas to niecałe 10 yuanów, a jedzenie było pyszne.

Po kolacji wróciliśmy do hotelu. Prosiaczek był wyjątkowo męczący i nie chciał iść spać.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 Następna strona